köpek kulübü

TİBET MASTİFİ ÖZELLİKLERİ

Ana Sayfa

Tibet Mastifi Özellikleri

      Tibet Mastifi, antik Tibet kültüründen kalma eski bir köpek cinsidir. Oldukça akıllı, bağımsız, sevecen, nazik, sabırlı ve anlayışlıdır. Güçlü bir kemik yapısına sahip olan çok güçlü bir köpektir. Tibet Mastifi, ihtiyaçları ve yaşama koşulları karşılandığında genelde sessiz yaşayan bir köpektir. Çin belgeleri, M.Ö. 1121’de Tibet bekçi köpekleri hakkında bilgi vermektedir. Köpeklere “bağlı köpek” anlamına gelen Do-khyi deniyordu, çünkü gün boyunca bağlanırdı, ancak geceleri dolaşmaya izin verildi.  Köpekler malları ve sürüleri korumak için kullanıldı. 1847’de ilk kez bu köpek cinsi İngiltere’ye ithal edildi

Tibet Mastifi Özellikleri ve Karakteri :

Tibet Mastifi cesur, korkusuz, sakin, düşünceli ve akıllı bir cinstir. Gerçekten canlı doğal koruyucu içgüdüleri olduğu için bu cins, en iyi insan ve mülk koruyucularından biridir. Tibet Mastifi iç mekanda çok sessiz olabilir, dış mekanda da aktif ya da agresif olabilir. Tibet Mastifi, sadık ve iyi bir aile arkadaşıdır. Bu köpek genellikle sahibi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir ve ona iyi hizmet eder. Ailenizle oynamaya ve vakit geçirmeye her zaman hazır olursunuz. Aynı Tibet mastifi, mükemmel bir koruyucudur.

     

Tibet Mastifi çocukları sever, ancak yaşlılarla en iyisi yapar, çünkü bu köpeğin sağlığı ve eşitliği bakımından önemlidir, bir hayvan gibi değil. Fakat, köpek tarafından tanınmayan çocuklar, yetişkinler veya yabancılar dikkatli olmalıdır; kendi topraklarına saldırıda bulunulduğunu düşünen Tibet mastifi agresif olabilir. Aynı durum diğer köpeklerle de gerçekleşir, çünkü Tibet Mastifi dev bir cins ve bu durum kendisini diğer hayvanlarla dominant hissettiriyor. Tibet Mastifi, düzenli tımar gerekir. Bu köpeğin uzun ve kalın yeleleri var, bu nedenle her hafta veya haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Avlanma mevsiminde (ilkbahar ya da yaz) kir ve kötü saçlardan temiz tutulması için her gün bakım yapmanız gerekecektir. Ayrıca kulaklar, dişler ve pençeler düzenli olarak kontrol edilmelidir ve düzgün olmalıdır. Tibet Mastifi’ nin ılımlı egzersiz ihtiyacı vardır. Cins için ana egzersiz uygulaması, tasmasıyla günlük bir yürüyüş yapmaktır. Dışarıda olması ve iyi durumda olması gerekir. Ancak genç köpeğin kemiklerine, kaslarına ve eklemlerine dikkat edin. Büyüyen periyot boyunca fazla çalışmamalıdır. Genelde yarım saatlik bir oyun (tercihen aynı boydaki bir başka köpekle birlikte) veya yürüyüş bu cinsi kesinlikle tatmin etmektedir.

 

 

 

Tibet Mastifi yavrularımızın güncel durumlarını görmek için Facebook : Tibet Mastifi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Tibet Mastifi Kulübü, bir Köpek Kulübü kuruluşudur.

facebook 

TİBET MASTİFİ

Tayfun Hoca

(0532) 343 80 41